10 Ağustos 2007 Cuma

Far yapısı - Işık kaynağı - Xenon

XENON FAR
Xenon far : Genellikle kısa far olarak kullanılan Xenon farlarda ışık dağılımının düzgün ve keskin olması için mercekli elipsoidal projektörler kullanılır. Az da olsa reflektör tabanlı Xenon far kullanan üreticiler de bulunmaktadır.

Kullanılan projektör/reflektör Xenon ampulünün optiğine göre tasarlanmıştır.

Xenon ampulun uzun ısınma süresi nedeni ile uzun farda halojen far reflektörü ve ampulü kullanılmaktadır.

Bİ-XENON FAR

Bi-Xenon far : Xenon fara ek olarak, uzun far ışığını da Xenon ampulden üretebilmektedir.

Elipsodial projektörün önündeki hareketli siper küçük bir motor ile yukarı-aşağı hareket ettirilerek kısa-uzun far geçişi sağlanır.

Far dizaynına veya üreticinin tercihine göre değişebilen durumlarda, sellektör yapıldığında ek olarak halojen uzun farlar da bi-xenon ile birlikte çalışabilmektedir.

XENON AMPUL

Xenon ampul : Ampulün içine özel bazı metalik gazlar doldurulmuştur. İçinde bulunan iki elektrotun arasında sıçrayan ark ile ışık elde edilir.

İlk çalışma gerilimi yaklaşık 23.000 volttur. Gerçek performansına ulaşabilmesi için birkaç sn. kadar ısınması gerekmektedir. Isındıktan sonra 85 volt gerilimle çalışır.

Halojen ampullerden 5 kat fazla (3000 saat) ömüre sahip olan Xenon ampulü, halojen ampullerden 2.5 kat fazla (3200 lümen) ışık verebilmektedir.

Xenon farlı araçlarda genellikle OEM üreticilerinin 4150 K - 4300 K civarında renk ısısıyla ışık üreten standart Xenon ampulleri kullanılmaktadır.

BALAST

Balast : Xenon ampulün elektriksel gücünü sağlar. Hava koşullarına ve -40°C ile +105°C arası ortam ısısına dayanıklıdır.

Entegre koruyucu devreler içeren kaliteli balastların 3000 saat kadar ömrü vardır.

Yaygın olarak kullanılan 3. jenerasyon balastlarda entegre edilmiş ateşleyici Xenon ampulün ısınma gerilimini sağlar.

Geliştirilmekte olan 4. ve 5. jenerasyon balastlarda entegre ateşleyici bulunmamaktadır. Ateşleyicinin ayrı bir modül olarak Xenon ampule takılması ile 23.000 volta ulaşan gerilimin kabloyla aktarılması engellenmiş ve güvenlik artırılmıştır.

DİNAMİK SEVİYE AYARLAMA SİSTEMİ: Aracın ani hızlanması, yavaşlaması ya da yük durumuna göre farların yüksekliğinin ayarlanmasını sağlayan bu sistemle karşıdan gelen trafiğin ışıktan rahatsız olması engellenmiştir.

Xenon far bulunan otomobillerde dinamik seviye ayarlama sistemi bulunması 1998 yılında zorunlu hale getirilmiştir.

Farınızın yükseklik seviyesi ayarının kalibrasyonunu yetkili servislerdeki hassas cihazlarda yaptırmalısınız.
SEVİYE SENSÖRÜ

Seviye sensörü : Otomobilin ön ve arka akslarında bulunan sensörler aracın eğimindeki değişiklikleri algılar ve değişimleri kontrol ünitesine aktarırlar. Kontrol ünitesi topladığı bu bilgilerin doğrultusunda seviye motorunu yönetir.
SEVİYE MOTORU

Seviye motoru : Farın yükseklik seviyesinin ayarlanması için farın arkasına monte edilmiş küçük elektromotorlar kullanılır ve kontrol ünitesi tarafından yönetilir.

Motorun piminin ileri-geri hareketi ile far içindeki projektör aşağı-yukarı yönlendirilmektedir. Bu motorlar ani fren ya da hızlanmalarda ışığın yükseklik seviyesinin bozulmaması için çok hızlı tepki verebilmektedir.

Hiç yorum yok: